Duma’dan gelen kimyasal saldırı haberlerinin ardından İsrail Suriye’de bir üsse saldırı düzenlemişti. İranlı milislerin ve askerlerin kullandığı üste biri albay 7 İranlı’nın öldüğü belirtildi.İlişkili Haberler

  • İsrail önce Suriye'yi sonra Gazze'yi vurdu

İsrail savaş uçaklarının Suriye’de İranlı asker ve milislerin kullandığı bir hava üssüne düzenlediği saldırıda  7 İranlı asker ve milisin öldüğü bildirildi.

İran devlet televizyonunun haberine göre, İsrail’in dün sabaha karşı Suriye’nin Humus kentindeki T-4 hava üssüne gerçekleştirdiği saldırıda ölenler arasında aralarında Devrim Muhafızları Ordusu’na mensup bir albay da bulunuor.

Ölenlerin arasında Devrim Muhafızları Ordusu’nda görevli Albay Mehdi Dehkan Yezdeli ile Teğmen Murteza Basıripur’un da olduğu belirtildi. Ölen İranlılar için bugün cenaze töreni düzenleneceği kaydedildi.

ABD’NİN HABERİ VARDI

Suriye’de düzenlenen saldırının İsrail tarafından gerçekleştirildiği bilgisini dünya kamuoyuyla paylaşan ülke Rusya olmuştu. Amerikan NBC kanalı iki ABD’li hükümet yetkilisine dayandırdığı haberinde İsrail’in saldırıdan önce Washington’ı önceden bilgilendirdiğini duyurdu. Kremlin ise İsrail’in saldırıya ilişkin kendilerine bilgi vermediğini açıklamıştı. 

İsrail savaş uçakları dün sabaha karşı Humus’ta rejime ait T-4 hava üssüne saldırı düzenlemişti. T-4 hava üssü, rejimin özellikle son dönemde Doğu Guta’daki kimyasal silah saldırılarını düzenleyen uçakların kalktığı üs olarak biliniyor. Üstte İran güçleri bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen buraya adınızı girin