MESAM’a Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptığı incelemeler neticesinde var yönetim kurulunun yerine Yavuz Bingöl, Recep Ergül,Polat Yağcı, İpek Açar, Turhan Taşan, Fuat Güner ve Coşkun Sabah’ı aza olarak atanmasının ardından var yönetim karara itiraz ederek bir açıklama yayınlandı.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • MESAM'a kayyum atandı

Arif Sağ başkanlığındaki Türkiye Musiki Eser Sahipleri Iş Birliği (MESAM) yönetimine Kültür Bakanlığı’nca seçime kadar yeni yönetim atandı. Bu gelişmenin ardından görevden alınan yönetim kurulu bu karara tepki göstererek misli bir açıklama yaptı.

İŞTE O AÇIKLAMA

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından 05 Mart 2018 tarihli ova ile 18 Mart 2018 günü yapılacak olan MESAM Genel Kurulu’nun ertelenmesi ve genel kurul yapılana kadar var yönetim kurulumuzun tedbiren işten el çektirilmesi ile ilgili olarak…

1- Kendi yazılı talebimiz doğrultusunda MESAM’da yapılan inceleme ve teftiş sonuçlanmadan, ne gibi olumsuz bir tespit yapıldığına dair herhangi bir bilgi verilmeksizin, var yönetim kurulunun tedbiren işten el çektirilerek yerine geçici bir yönetim kurulu atanması ve olağan genel kurulumuzun ileri bir tarihe ertelenmesi, öncelikli olarak anayasal savunma hakkımızı engelleyen hukuk dışı bir yaptırımdır.

2- Bu şekilde geçici bir yönetim atanmasına dair bakanlıkça uygulanan usul, MESAM’ın bağlı bulunduğu 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve ilgili mevzuata tamamen aykırıdır. Var yönetim kurulumuza bir yaptırım olarak uygulanan görevden el çektirme ve geçici yönetim atanmasına dair idari işlem tamamen yasal mevzuata aykırı şekilde işletilmiştir.

3- Ayrıca yine kanun ve tüm yasal mevzuatla belirlenen genel kurulun yapılmasına yönelik hukuki prosedür gereğince 2 yılda bir, mart ayının sonuna kadar yapılması mecburiyet arz eden genel kurul tarihinin bu şekilde ertelenmesi, MESAM’ı maddi ve manevi açıdan telafisi mümkün olmayan bir şekilde zarara uğratacaktır. 9000 in üzerinde üyesi bulunan ve genel kurulun yapılacağı salon, konaklama ve öbür alanlarla ilgili hizmet alımları gerçekleştirilerek tüm yasal süreci tamamlanmış olan bu genel kurulun sadece öbür bir tarihe ertelenmesi bile kurumumuza 500.000 TL’nin üzerinde bir maddi yük getirecektir.

4- Var yönetim kurulu üyelerimizin yerine atanan geçici yönetim kurulunda, son 2 yıllık dönemde MESAM yönetiminde yer alan ve tüm kararlarda imzası bulunan kişilerin de bulunması, iş birliğimiz içindeki anlaşmazlıklarla ilgili, ne yazık ki bakanlığın da yan olduğunun bir göstergesidir.

5- Tüm bu yukarıda sayılan hukuki gerekçelerle, yapılan işbu idari işlemin hukuka aykırı olduğunu, her türlü yasal hakkımız saklı kalmak kaydı ile basına ve kamuoyuna duyururuz.

Cahit Berkay

MESAM YÖNETİM KURULU

Arif Sağ – Başkan
Cahit Berkay- Başkan Yardımcısı
Metin Karataş- Sayman Üye
Ali Haydar Timisi
Ali Rıza Binboğa
Celal Ulusu
Ali Rıza Erdoğan
Elif Nun İçelli
Ahmet Can Akyol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen buraya adınızı girin